Robotik Kodlama Yeni Normal

Robotik Kodlama Yeni Normal
Robotik Kodlama Yeni Normal, 2020 – 2021 Yılında Covid-19 Salgını Nedeniyle Tek Okul, Küçük Grup Etkinlikleri Gerçekleştirilecektir. Önceki yıllarda eğitim verdiğimiz okullardan bazıları 2020 – 2021 yılına tam olarak adapte olamadılar. Çoğunluğunda hala kaygı düzeyi yüksek ayrıca alınması gereken önlemlerde de yetersizlikler gözlenebiliyor. Durum böyle olunca yüz yüze eğitim verdiğimiz okullarda tercihledir değerlendirdik ve 2020 – 2021 eğitim yılı için Özel Çayyolu Anaokulu ile çalışmaya karar verdik.
Eylül ayında yerinde uygulama ve durum değerlendirmesi için gitmiş olduğumda Milli Eğitim Bakanlığının gereksinimlerini bire bir uyguladıklarını gördüm. Hem öğrenciler hem velileri hem de okul yönetimi bu konuda oldukça hassaslar ve alınabilecek tüm önlemleri almışlar. Önceden de çalışmış olmanın verdiği güvenle karşılıklı olarak anlaştık. İnşallah sağlıklı bir şekilde atlatırız bu sıkıntılı zamanları.

Kodlama ve Analitik Düşünme Becerisi

Velilerimizin çoğundan gelen sorular, robotik kodlama nedir, kodlama eğitiminin kapsamı nedir, robotik kodlama kursuna kayıt olmak gerekir mi, gibi onlarca soru. Robotik kodlama nedir kısaca isterseniz ona değinelim ve kararı sizin tercihinize bırakalım. Basit bir açıklamayla yazılı ve ya sözlü talimatları belirli koşullarla robotlara aktarmak ve sonucu ortaya çıkarmaktır. Küçük yaşlarda bu eğitimi alan çocukların karşılaştıkları sorunlarda ortaya koyacakları çözüm yolları daha önce bu eğitimi almamış çocuklara göre daha fazla olacaktır. İşte burada kazanılan algoritmik yaklaşım modeli ve analitik düşünce sistemi devreye girecektir.

Robotik Kodlama Kursu

Özellikle robotik kodlama kursundan ziyade hali hazırda gitmiş olduğu okulda böyle bir çalışma sunuluyor mu ona bakmak gerekir. Sürdürülebilir ve düzenli eğitim modeli her zaman için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Okul tercihleriniz de robotik tasarım ve kodlama, teknoloji tasarımı gibi bölümler ve ya atölyeler ana unsurlar değilse dışardan da özel robotik tasarım ve kodlama eğitimi destekleri alabilirsiniz. Ancak 2020 – 2021 yılı itibariyle halen salgının devam etmesi nedeniyle kurs tercihlerinize dikkat edin. Kalabalık atölye etkinlikleri şuan için riskli olabilir. Robotik Kodlama Yeni Normal bizlere de yeni deneyimler ve yeni öğretim yolları kazandıracaktır.

Online Robotik Kodlama Eğitimi

Bilişim sektörünün en sevdiğim yanı 🙂 Bir çok alanda zamandan ve mekandan bağımsızsınız. Yani İstanbul’daki bir çocuk Ankara’daki bir robotik kodlama eğitimcisinden internet üzerinden ders alabilir. Bunun için sahip olması gereken bir elin parmak sayısını geçmeyen araç gereç listesidir. Nedir onlar? İnternet, telefon/tablet/bilgisayar/akıllı televizyon başka… Bu kadar yeter de artar bile. Eğitimler Zoom, Google Meet ve ya Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu arada eğitimler online olsa da sınıflar yine az olmalı buradaki olay hijyen ya da sağlık önlemleri değil öğrenmenin kontrolünü elde tutabilmek ve her öğrenciye yetebilmektir.

Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi

Bu kavram tartışmaya müsait olsa da artık literatürde kendine bir yer buldu. Bu yılda bu tip eğitimlerimiz olacak özellikle Makey Makey ve Micro:bit alanlarında gelen talepler doğrultusunda online eğitimlerimiz olacaktır. Robotik kodlama dersi veren teknoloji tasarım öğretmenlerimiz, bilgisayar mühendisi ya da bilgisayar programcısı arkadaşlarımıza bu eğitimleri uzaktan sağlayacağız.

Çocuklar İçin Robotik Kodlama

Önceliğimiz her zamanki gibi çocuklarımız. Bu yılda eğitimde ki zamanın çoğunu onlar için planladık. Okul olarak Özel Çayyolu Anaokulu, özel ders olarak çocuklar için olanlar ondan sonra büyükler için 🙂 Bu arada eğitim ister yakından olsun ister uzaktan olsun gerçekten çok zaman alıyor. O yüzden elimizden geldiğince verimli olmaya ve daha çok çocuğa erişmeye çalışıyoruz.

Ücretsiz Robotik Kodlama Dersleri

2020 yılı Mart ayında başlatmış olduğumuz ücretsiz robotik kodlama dersleri de Eylül 2020 itibariyle sonlanmış oldu. Robotik Kodlama Yeni Normal ile çocukların çoğunun okullarına dönmüş olmaları, ana okullarının Haziran 2020’de tekrar faaliyete geçmeleri ile bu alandaki ücretsiz eğitim serilerini de tamamlamış olduk.

Çocuklarımın robotikçi öğretmeni olarak onların aralarında olmayı hiç bir şeye değişmem. İnşallah hep birlikte bu zor günleri atlarız ve eski normalimize döneriz. Sağlıklı ve mutlu bir eğitim öğretim yılı dilerim.

Whatsapp Destek Hattı