Web Analitik Değerleri

Web Analitik Değerleri

Web Analitik Değerlerini Yorumlama

Web Analitik Değerleri İnternet siteniz üzerinde gerçekleşen işlemler, işlenen veriler, raporlar ve başka sitelerle ilişki durumlarının analizidir. Burada bizim odaklanmamız gereken noktası ise kuruluş ve kullanıcı hedeflerine dayalı olarak önlemler almak ve kullanıcı deneyimini arttırmak için site üzerinde gerçekleşen verileri kullanmaktır. Alakalı ve etkili bir web analizi için kritik olan ziyaretçilerin hedeflerinden yordama da bulunarak hareket geçirici mesajlar oluşturmaktır.

Çok Yönlü Web Analizi

Web Analitik Değerleri, hedef kitlenizi, ziyaretçilerinizi, müşterilerinizi onların tercih ve ihtiyaçlarını doğru anlamanıza ve karınızı arttırmaya yönelik tüketici alışkanlıklarının analiz edilme işlemleri bütünüdür. Elde edilen veri trafiği ile birlikte  kullanıcı ilişkilendirme modelleri, spam trafik filtreleri ve saptama araçları dolayısıyla kontrolü ele alma gücü sağlıyor. Hedef kitlenin kullandığı reklam engelleyici özelliklerine varana kadar geri bildirim sağlayabiliyorlar.

Performans Analizi

Olmazsa olmazınız. İnternet sitenizin performans değerlerine baktınız mı? Çıkan sonuçların analizlerini yaptınız mı? Kullandığınız araç ve çıkan değerler doğrultusunda sitenizde herhangi  bir iyileştirmede bulundunuz mu? Tüm bu teknik veriler aslında her iyileştirmede daha fazla trafik daha fazla kullanıcı daha fazla müşteri ve tabi ki daha fazla kar anlamına gelecektir. GTMetrix gibi Google Speed Test gibi bir çok araçla ciddi analizler yapabilir ve sitenizde neler olup bittiğini gözlemleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçlarla sitenizin bir cep telefonunda bile nasıl bir kaynak tüketimine yol açtığını görebilirsiniz.

Isı Haritaları Kullanımı

İnsanların sitenizi nasıl kullandıklarını anlamanın gerçekten bir yolu olabilir mi? Aslında basit bir araçla ve bir satır kodu sitenize eklemenizle evet bu çokta mümkün gibi görünüyor. Bizim daha önce bazı sitelerde test etme fırsatı bulduğumuz Hotjar adlı araçta aslında tam olarak bu işi yapıyor. Kullanılan bu yöntemle kullanıcılar nereleri kullanıyor ya da nereleri kullanamıyorlar, nelerin geliştirilmesi gerekiyor gibi bir çok veriye ulaşabiliyorsunuz. Sizde böyle bir test talebinde bulunacak olursanız bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Doğru Web Analitik Değerleri

Elde edeceğiniz bulgular sonucunda yapacağınız doğru yapılandırmalar ile internet sitenizin yükselişi doğru orantılı olacaktır. Zamanla bu farkı çok iyi anlayacak ve grafiklere yansımasını somut bir şekilde görebileceksiniz. Bu yüzden yapılan analiz ve değerlendirmeler hiç bir zaman tek başına ele alınamaz. Tekil düşündüğünüz zaman ilerlemeniz çok yavaş olacak ve resmin bütünün görmenize engel olacaktır. Basit bir örnek vermek gerekirse sitenizde kullanılan görsel öğeler çok fazla yer kaplıyorsa ve gerçekte bu kadar büyük ebatta ziyaretçilere sunulmasına gerek yoksa bir an önce daha küçük boyut ve düşük kaliteliler ile değiştirilmelidirler.

Çünkü sadece basit görsel gibi dururken diğer taraftan bir  çok olumsuzluğa yol açmaktadır. Kullandığınız bu görsel Google Ads tarafından açılış sayfasında performans sorunlarına işaret edecektir, rakiplerinize nazaran daha fazla TBM yol açacaktır. Cep telefonundan gelen kullanıcılar siteyi görüntüleme süresinde yaşanacak gecikme de siteyi terk etme eğiliminde bulunabilirler. Bu ve benzeri aklınıza gelecek ya da gelmeyecek çok fazla soruna yol açabilir.

 

Whatsapp Destek Hattı