Robotik Kodlama Ankara

Robotik Kodlama Ankara Atölyesi

Robotik Kodlama Ankara Bölgesinde okul öncesi robotik kodlama alanında profesyonel hizmetler sunuyoruz. Ayrıca açmış olduğumuz kodlama kursları ve robotik kodlama atölyeleri ile geleceğin yeteneklerini ve dâhilerini yetiştiriyoruz. 21. Yüz yıl dünya vatandaşı olarak adlandırılan bu yeni nesil için teknolojik bilgi yüklemesi yapıyoruz.

Atölye Çalışmaları

Robotik kodlama ve atölye çalışmaları ile bilgisayarsız kodlama alanında Ankaralı çocuklara özel eğitim olanakları sunuyoruz. Neden robotlarla eğitim bu kadar popüler oldu dersiniz? Çocuklar zaten içinde bulundukları dönem gereği böyle oyuncaklara aşırı merak duyarlar. Bıraksanız saatlerce oynayabilirler. Son bir kaç yılda bu alanda büyük patlamalar oldu. İrili ufaklı bir sürü firma bu alanda hizmet vermeye ve ürün çıkarmaya başladı.

Günün sonunda bu işin pedagojik kısmını da ele almak gerekirse bir çoğu zaten bırakmak durumunda kaldı. Her ne kadar bir çok yaş grubuna özel farklı robotlar üretilse de çocuklara özel öğretici üretme kısmında bir yetersizlik oluştu.

Eğitimin Amacı

Kodlama eğitimi nedir sorusunun yanıtı bizi ilgilendiren yaş grubu için yani 3-11 yaş arası çocuklar için blok tabanlı kodlamayı ifade eder. Kodlama daha çok görsel gerçekleşmektedir. Yani çocuğunuz bu eğitimlere başladığında basit yönergelere başlamış ve temel algoritmik yapıları çözmüş olacak. Hem eğlenecek hem öğrenecek. Kendilerine verilen yönergeleri uygularken büyük zevk alacak. Normalde yapmasını ummadığınız çalışmalara imza atacaklar. Çünkü sıfırdan bir şey yapabilme öz güveninin edinmiş olacak.

Zaman zaman oyun matının üzerinde çıkmış olacak. Bazen de üzerinde basit devreler ve ekranda bir şeyleri kontrol edebildiğini görecek. Fiziksel sınırların ötesinde yetenekleri olduğunu keşfedecek.

Okul Öncesi Robotik Kodlama Eğitimi

Okul öncesi robotik kodlama eğitimi vermemizin temel amacı gelecekteki kariyerine hızlı bir başlangıç yapmasını sağlamak. Almaya başladığı eğitimler sonucunda kendi oyuncaklarını, kendi robotlarını, kendi çözüm yollarını ve metotlarını kendisi belirlemeye başlamış olacaktır. Ayrıca karşılaştığı sorunlara bulduğu çözüm yolları ve karmaşıklığa geliştirmiş olduğu çözüm yolları sizi ve çevresini kendine hayran bırakacak türde olacaktır. Bu eğitimler ile amaç ona nedensellik kuramını öğretmek ve sorgulamasını sağlamak. Çocukları sıkmadan ve onların ilgilerini kaybetmeden bu eğitimleri vermeliyiz.

Etkinlik Atölyeleri

Kodlama atölyeleri denilince aklınıza çok karmaşık çok komplike yapılar gelmesin. Robotic kodlama için her zaman son teknoloji robotlara sahip olmanız gerekmez. Burada önemli olan işin mantığını kavratabilmek ve çocuğun hazır olmasını sağlamaktır. Bazen basit bir A4 kağıt üzerinde de Scratch ekranındaki gibi bir yönerge hazırlayıp çalıştırabilir. Ankara’da bulunan bir çok robotik kodlama atölyesinde en son çıkan robotları bulabilirsiniz. Lego WeDo, Mint, Coko, MakeBlock, OzoBot vb. daha bir sürü marka ve model ürüne ulaşabilirsiniz.

Genel olarak hepsi benzer amaçlara hizmet ederler. Önemli olan çocukla doğru iletişimi ve bağı kurabilmek ona öğrenmeyi öğretebilmektir. Yoksa modern dünyanın ebeveynleri de çocuklarını pekala o robotlarla oynatabilirler. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi önemli olan bu işin özünü çocuğa aktarabilmek ve çözümlere en kısa yoldan ulaşabilmesini sağlamaktır.

Robotik Kodlama Programları

Robotik kodlama için bir sürü programlama dili vardır. Burada temel olan yaş grubu, hazır bulunuşluluk seviyesi ve sürdürülebilir bir tercih olmasıdır. Robotik konusunda yeniyseniz gerçekten yararlı olabilecek geliştirme dillerini tercih etmelisiniz. Robotik kodlama için en iyi geliştirme dili şudur demek biraz haksızlık olabilir.

Çünkü alan çok geniş ve farklı bir alana yönelmek orada uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Çünkü kimisi görsel programlamayı seviyor, kimisi siyah bir ekranda ham kod yazmayı seviyor yani işin bilişsel alanını ön plana çıkarabiliyor. Kısacası olay tamamen durumsal olacaktır. Robotik kodlama gereksinim sıralaması yapacak olsak;

Gereksinimler
  • Amaç sadece robotumuzu çalıştırmak olacaktır. Zaten başlangıç seviyesinde çocuklara verilen eğitimlerde bu yönde olacaktır. Herhangi bir metinsel kod yazma gereği yoktur. Basit komut ve yönergelerle robotu hareket ettirebilirsiniz.
  • Programcılıkta temel prensip bellidir. Algoritma ve programlama mantığını çözdüğünüzde hangi dili seçeceğimizin de pek bir esprisi kalmamaktadır. İşin akışı aynı yazım şekilleri biraz değişkenlik gösterecektir. Ayrıca öğreneceğiniz bir programlama dili ile yeni bir dili daha kolay öğrenirsiniz. Böylelikle üzerine ilaveler yapabilirsiniz. Nasıl İngilizce öğrenen birisi için Almanca öğrenmek çok kolaysa burada da durum pek farklı değildir.
  • Başlangıç için Scratch, Code.org muazzam araçlardır. Çocuklara kolaylıkla öğretilebiliyoruz ve gelecek için temel atıyoruz.
  • Büyük yaş grubu çocuklar için ve robotik kodlama eğitimi veren öğretici kişiler için ancak bir kaç tane öneride bulunabilirim. Dolayısıyla en popüler olanları ve uzun bir zaman zarfında geçerliliğini koruyabilecek olanlar; C#/.Net, Python, Java ve C/C++’tır. Ayrıca bu diller zaten nesne tabanlı programlama dilleridir ve sadece robotik kodlama alanında değil geniş bir alanda da ilk tercih edilen diller arasındadır.
  • Çocuklarınız için Scratch tavsiye ediyoruz. Zaten biraz araştırma yaparsanız nasıl ortaya çıktığını ve hedef kitlesini görebilirsiniz. Çocuğunuz için iyi bir başlangıç olur. İlerleyen yıllarda da önerimiz Python’dan yana olacaktır. M.E.B bile okulların müfredatına artık bu dili koymaya çalışmaktadır.
Kurs Fiyatları

Robotik kodlama kursu fiyatları kurstan kursa ve şehirden şehre farklılık gösteriyor. Bunun için bir etiket fiyat belirlemek zaten zordur. Çünkü bazı kurumlar sadece bir robot üzerinden eğitim verebiliyor. Ya da sınıf mevcudu kalabalık olabiliyor. Dersi veren eğitimcileri bu alanda deneyim sahibi ya da deneyimsizliğine göre yine değişkenlikler gösterebiliyor.

Size robotik kodlama kursu fiyatı şu kadar diyebileceğimiz bir durum maalesef oluşmamaktadır. Ancak biz Sewolab olarak müfredat tabanlı ve küçük gruplar şeklinde STEM, Makey Makey, Montessori ve Blok kodlama olarak bu eğitimleri alanında uzman kişilerce sunmaya çalışıyoruz. Robotik kodlama için hazırladığımız eğitim ücretlerini de herkes kolayca karşılıyor.

Robotik Kodlama Ankara Hizmet Bölgesi

Sewolab olarak Ankara’da etkin hizmet sunduğumuz bölgeler; Etimesgut Robotik Atölye Çalışmaları, Bağlıca Robotik Kodlama Eğitim Desteği, Çayyolu Robotik Kodlama ve Makey Makey Etkinlikleridir. Ayrıca Çankaya STEM ve Atölye Faaliyetleri, Ankara tüm ilçeler genelinde robotik kodlama eğitimci eğitimleri, Türkiye geneli uzaktan eğitim şeklinde robotik kodlama eğitimci eğitimleri başlıca hizmet ve eğitim alanlarımızdır.

Ayrıca kullanılan araç gereçler noktasında da birden çok robot kullanıyoruz. Böylelikle çocukların sıkılmasının önüne geçiyor ve algılarını hep açık tutabiliyoruz. Bizde çocuklar her zaman bir sonraki ders acaba ne olacak heyecanı ve merakı ile derse katılırlar.

Whatsapp Destek Hattı