Cubetto ile Robotik Kodlama

Cubetto
Cubetto Robotik Kodlama, ‘algoritmalar ‘,‘ sıra ’,‘ hata ayıklama ’ve‘ yinelemeler ’dahil bir dizi programlama kavramı sunar. Ekranlar ve klavyeler gibi bilinmeyen dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırarak, üç yaşın altındaki çocukların ilk programlarını yazabilmelerini ve somut blok temelli kodlama dilimizi kullanarak yürütmelerini sağlar. Normal şartlar altında 3 yaşındaki çocukların okuma yazma bilme ve bu direktifleri okuyarak ilerlemesi oldukça zorken Cubetto ile bu oldukça kolaydır.

Çocuklar İçin Cubetto Robotik Kodlama

Çocuklar, okul öncesi dönemi itibariyle kodlama eğitimi almaya uygundur. Oyuncaklar ve mobil oyunlar sayesinde kodlamayla tanışan çocuklar, ortalama 10 yaşından sonra yazılım dili kullanarak kodlama yapma konusunda yeterliliğe ulaşmaktadır. Özel olarak tasarlanan ve geliştirilen oyuncaklar ve oyunlar, basit komutlar verilerek kodlama yapabilmeyi ve algoritma kurabilmeyi sağlamaktadır.
Belli bir hedefe ulaşmak için gerekli olan adımları bulmalarını ve bunları adım adım işletmeleri, kodlamanın temelinde yatan bir olgudur. Bu oyuncaklar ve oyunlar da bu amacı yerine getirmek için bu şekilde tasarlanmışlardır.

Cubetto Eğitimine Erken Yaşlarda Başlayan Çocuklar

Erken yaşta Cubetto Kodlama eğitimi almaya başlayan çocuklar; zihinsel gelişim, problem çözme becerisi, işlerin planlanması, durumlar arası ilişki kurma ve yeni fikirler üretme konusunda daha çok gelişim göstermektedirler. Ayrıca robotik kodlama ile de tanışan çocukların makinelerin nasıl işlediği konusunda da temelleri oluşmaktadır. Bu sebeple zihinsel olarak bu yönde gelişmeleri, onların kodlama konusunda ileri yaşlarda daha başarılı olmalarını sağlamaktadır.
Özetlemek gerekirse, Robotik Kodlama önemlidir.
Çünkü;
  • Analitik düşünme becerileri kazandırır.
  • Olay veya durumlar arasındaki ilişkileri görebilmesini sağlar.
  • Yaratıcı düşünmesine yardımcı olur.
  • Problem çözme yeteneğini artırır.
  • Sistematik düşünmesini sağlar.
  • Makinelerin çalışma mantığını kavramasına yardımcı olur.
  • Çocukların kod yazmayı öğrenmesi, yalnızca yaptıkları meslekte değil, yaşamlarının tümünde fark yaratmalarını sağlar.

Cubetto Eğitim Konu Başlıkları

Kodlamaya Giriş: Algoritmik Düşünce & Scratch
Code.org ile Kodlamaya Giriş ve Temel Kavramlar
Scratch ile ifadeler ve Uygulamalar
Makey Makey ile Oyun
SEWOROBO engelden kaçan robot
SEWOROBO çizgiyi takip eden robot
STEM ile Tasarım Atölyesi
SEWOROBO ile kutu oyunu
Özel tasarım kod matları ile hareketli kodlama oyunu

Neden Katılmalı

Kodlama eğitimi çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor. Çocuklar her şeyden önce Algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor.
Programlama öğrenmek aslında yeni bir dil öğrenmek gibi. Uzmanlara göre de ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenmesi o kadar kolay oluyor.
Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki öngörülen yeni işlerin  yüzde 60’ı bilgisayarla ilişkili olacak.
Kod yazma çiftçilikten  hukuka, inşaattan tıbba kadar her endüstride kullanılabiliyor.
Bilgisayar mühendisliği, mekatronik, elektrik ve elektronik yeni mezunlar arasında en çok kazandıran işlerden biri.
Atölye ve Eğitim Bölgeleri
Ankara robotik kodlama alanında ışığı ilk fark eden şehirlerden olduğu için robotik programlama kurslarına yoğun bir ilgi var. Ancak rekabetin çok fazla olması, pedagojik olarak öğrencilerin tam olarak ayrıştırılamaması ve ayrılan sürelerin az olması öğrenmenin de oranını düşürmektedir.
Etimesgut robotik kodlama alanında merkez bölgemiz olmasıyla birlikte, Çayyolu, Ümitköy ve Bilkent Bölgelerinde de 3-11 yaş grupları ağırlıklı olmak üzere robotik kodlama eğitimleri sunuyoruz. Detaylı bilgi talebi ve teklifler için bizimle iletişim kurabilirsiniz.
MAKER ATÖLYESİ
Çocuklar “kendin yap” mantığıyla basit direktif ve uygulamalarla kendi ürünlerini ortaya çıkarıyorlar. Çocuğun bu şekilde bir davranış kazanması gerçek hayatta da çözümsel yaklaşımlar sergilemesine ve dinamik bir karakter olmasına yardımcı olur. Yani hiç bir zaman hazır çözümlerle yetinmez ve alternatif çözüm yolları geliştirir.
Whatsapp Destek Hattı