Ürün değişim/iade süresi ne kadar?

Ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde cayma hakkına sahipsiniz.

Ürün iadesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Cayma hakkını kullanmanız için öncelikle tarafımıza bilgi vermeniz gerekmektedir. Satın aldığınız ürünün iadesi, sistemdeki kampanya veya promosyon hesaplaması yapıldıktan sonra gerçekleşir. Hediye çeki olarak kazanılan ürün ya da ürünlerin iadesinde, hediye çeki iptal olur. Eğer çek iade işleminden önce kullanılmış ise oluşan fark iade bedelinden düşer.

Ürünü size gönderildiği şekilde orijinal ambalajı ve tüm aksesuarlarıyla eksiksiz ve kargoda oluşabilecek hasarlara karşı uygun bir paket içinde göndermeniz gerekmektedir. Ürünle birlikte sevk irsaliyesi de SEWOLAB’a iletilmelidir.

Hangi ürünler iade kapsamına girmez?

Cayma hakkını kullanabilmeniz için iade etmek istediğiniz ürünlerin satış değerini yitirmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca dijital olarak satın alınan ürünler (notlar, görseller, sunum dosyaları, pdf dosyaları vb. içerikler) zaten erişim gerçekleştiği için geri iade edilemez.

İade edilmek istenen üründe herhangi bir hasar, çizilme, yırtılma, bant-etiket kullanımı ve kutu içeriğinde eksilme varsa ürün iadesi kabul edilmez.

İade/değişim işlemlerinde satın alınan ürüne ait orijinal kutusu/ambalajı zarar görmeyecek şekilde muhafaza edilmeli ve gönderilmelidir. Orijinal ambalajı bozulmuş, kutusu ve iç aksesuarları olmayan, tekrar satılabilme özelliğini yitirmiş ürünlerin iadesi yapılamaz.

Satın aldığım ürün ayıplı/kusurlu ise ne yapmalıyım?

Ayıplı ürün, ürünün kullanım amacını ve ürün bilgilerinde yer alan ana işlevlerini yerine getirmesini engelleyen, üretiminden kaynaklanan hataları bulunan üründür.

Kusurun kullanımdan / kullanıcı hatasından kaynaklanmadığı durumlarda ürünün inceleme için tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir. İnceleme sonucunda kusurlu olduğu bildirilen üründeki arızanın kullanıma bağlı oluşmadığı, ürünün kusuru olduğu tespit edildiğinde tarafınıza ürünün; kusursuz olan yenisi gönderilir ya da isteğinize göre iadesi alınır.

Satın almış olduğunuz ürünün ayıplı olduğunu bildirmek için sewolab.com’dan sipariş detayları bölümüne giriş yaparak “İade / Değişim Talep Et” butonuna tıklamanız, iade sebebiniz ile birlikte talebinizi bize ulaştırmanız gerekmektedir. Müşteri hizmetleri yetkilimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Üyeliksiz alışveriş gerçekleştirdiyseniz destek@sewolab.com adresine iade gerekçenizle birlikte talebinizi elektronik posta yoluyla iletebilirsiniz.

İade işlemleriniz ile ilgili her türlü sorunuz için destek@sewolab.com adresinden elektronik posta yoluyla yetkilimize ulaşabilirsiniz. SEWOLAB’a bildirim yapılmaksızın gönderilen iadeler kabul edilmeyecektir.

Ürün kargodan hasarlı çıktıysa ne yapmalıyım?

Durumu teslimat sırasında fark ederseniz paketi teslim almayınız ve mutlaka kargo görevlisine tutanak tutturunuz. Teslimattan sonra fark ettiyseniz ürünün ve kutunun fotoğraflarını çekip bizimle iletişime geçiniz.

Ödediğim ücretin tamamını iade alabilir miyim?

Eğer ‘100 tl ve üzeri alışverişlerde kargo bedava’ kampanyasından yararlanılmışsa, birden fazla ürünün sipariş edildiği alışverişlerde, ürünlerden biri/birkaçı iade edildiğinde, iade edilen ürünün/ürünlerin fiyatı toplam tutardan düşülür. Kalan ürünlerin bedeli 100 tl altındaysa 7 tl kargo bedeli kesintisi yapıldıktan sonraki tutar alıcıya iade edilir.

Kapıda ödeme seçeneği kullanılarak yapılan alışverişlerdeki 9 tl kapıda hizmet bedeli kargo firması tarafından tahsil edildiğinden, iade işlemlerinde geri ödenmez.

İade ettiğim ürünün ücretini ne zaman alabilirim?

Kredi kartına iade edilecek tutar bankanızın iade prosedürüne bağlı olarak en fazla 14 iş günü içinde tamamlanabilir. Havale/EFT ile yaptığınız ödemelerde ise IBAN numaranızı iletişim bilgilerimizden ulaşarak bize belirtmeniz gerekmektedir. Vereceğiniz bilgilerin doğruluğunun sorumluluğu tarafınıza aittir. Havale/EFT ödemeleri en geç 14 iş günü içinde gerçekleştirilmektedir.