Uzaktan – Robotik Kodlama Eğitimi

Uzaktan - Robotik Kodlama Eğitimi
Uzaktan – Robotik Kodlama Eğitimi artık hayatımızın bir parçası oldu diyebiliriz. 2020 yılının başlarında ülkemizde de aktif olarak görülmeye başlayan Covid-19 salgını her alanda olduğu gibi eğitim alanında da kesintilere yol açtı. Özellikle bizleri yakından ilgilendiren okul öncesi kodlama eğitimleri de bir süreliğine askıya alınmış oldu. Haziran 2020 tarihine kadar süren bu durum çalışan anne ve babaları olumsuz etkilediği için bir istisna tanındı. Yapılan bu yeni düzenleme ile anaokulu ve okul öncesi seviyesi tekrar faaliyete alındı. Tabi ki kodlama atölyeleri ve benzer kurumlar yine kapalı kaldı. Okul öncesi robotik kodlama eğitimleri de dönem başında fiziksel olarak verilmeye başlandı.
O zaman neden başlık Uzaktan – Robotik Kodlama Eğitimi? Çünkü açılan alt sınıf seviyede eğitim kurumları salgının seyrine göre bir bir yeniden kapatılmaya başlandı. Hal böyle olunca eğitim yine fiziksel olmaktan çıkıp sanal ortama taşındı. Çocuklar için robotik kodlamanın önemini bildiğimiz için hemen B planına geçtik. Yine salgının başında olduğu gibi ücretli ve ücretsiz robotik kodlama eğitimlerini uygulamaya aldık. Çocuklarımızın çoğunda da artık bu hazır bulunuşluluk seviyesi oluşmuş oldu. Zoom nedir, nasıl kullanılır, Microsoft Teams ile nasıl bir online aktivite yapılabilir bu bilgilerin çoğu mevcut.

Uzaktan – İlkokul Robotik Kodlama

İlkokul seviyesindeki çocuklarımızın çoğu açmış olduğumuz robotik kodlama kurslarına katılıyorlar. Fiziksel eğitimle kıyaslandığında çok fazla artıları da var diyebiliriz. Mesela ilgi duyduğunuz bir alanda eğitim alabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse siz animasyon yapmak ve ya oyun geliştirmek istiyorsunuz. Normal şartlar altında fiziksel olarak gitmiş olduğunuz okulda o eğitim mevcut değilse algı daha düşük olabiliyor. Ancak online ve canlı derslerde istediğiniz alanda ders seçebiliyor ve kendi ilgi alanınız doğrultusunda bir gelişim sağlayabiliyorsunuz. Bunlardan bazıları; Scratch, Code.org, Makeblock, Micro:bit, Arduino gibi eğlenceli araçlardır.

Ankara Robotik Kodlama Kursu

Özellikle robotik kodlama kursundan ziyade hali hazırda gitmiş olduğu okulda böyle bir çalışma sunuluyor mu ona bakmak gerekir. Sürdürülebilir ve düzenli eğitim modeli her zaman için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Okul tercihleriniz de robotik tasarım ve kodlama, teknoloji tasarımı gibi bölümler ve ya atölyeler ana unsurlar değilse dışardan da özel robotik tasarım ve kodlama eğitimi destekleri alabilirsiniz. Ancak 2020 – 2021 yılı itibariyle halen salgının devam etmesi nedeniyle kurs tercihlerinize dikkat edin. Kalabalık atölye etkinlikleri şuan için riskli olabilir. Robotik Kodlama Yeni Normal bizlere de yeni deneyimler ve yeni öğretim yolları kazandıracaktır.

UZEM – Sewolab Uzaktan Eğitim

Evet Google da bu kavram çökmüş durumda “uzem” 🙂 Yani ülkede ne kadar üniversite ve ya dengi eğitim kurumu varsa önüne arkasına UZEM yazan aramışta aramış… Sadece ülkemize dönük değil dışa dönük olarakta düşünmek gerekirse gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Bu yüzden yakından eğitim alamıyorsak uzaktan eğitimi değerlendirmeliyiz. Ücretli ve ya ücretsiz bunların hepsi bireyseldir ve farklılıklar gösterebilir. Farklılık göstermeyen tek şey zamanın herkes için işliyor olması ve çocuklarımızın gelişimlerinin de bekleme moduna alınamamasıdır. Bizde SEWOLAB UZEM olarak okul öncesi çocuklarımıza robotik kodlama eğitimleri veriyoruz. Aynı şekilde eğitimci arkadaşlarımıza da alana yönelik eğitimler düzenliyoruz.

Dijital Çağın Gereksinimleri

İçinde bulunduğumuz bu zor zamanlar elbette bir şekilde sonlanacaktır. Ancak o güne kadar geleceğimiz olan çocuklarımızın fişlerini eğitimden çekmeyelim. Her aile kendi imkanları doğrultusunda ve elinden gelenin en iyisini sergileyecek şekilde onları bir şekilde sisteme bağlı tutmaya çalışsın. Bunun adı EBA olabilir, Udemy olabilir, kendi okulu ve öğretmeni olabilir, bizler olabiliriz… İsimlere takılmamak lazım Mahmut Hoca’yı hatırlamayanınız yoktur herhalde. (Hababam Sınıfı) Yani sınıfı dışarı taşıyabiliriz. Hiç bir çocuğumuz eğitim ve öğretimden geri kalmasın… Çağın gereksinimi buysa buna adapte olmak zorundayız.

 

Whatsapp Destek Hattı