SEO Optimizasyonu Nedir – Uygulama Örnekleri

SEO Optimizasyonu

SEO Optimizasyonu Uygulamaları

SEO Optimizasyonu dijital dünyanın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. İki binli yılların başlarında kurumsal firmalar ve tanınmış kişiler sadece basit bir web sitesine sahip olma fikrine sahipken günümüzde bu fikir evrimini tamamlamıştır. Sadece basit bir internet sitesinin amaca hizmet etmediğini hep birlikte görüyoruz.

SEO Optimizasyonu

Arama motorlarının çok hızlı gelişimi beraberinde farklı gereksinimleri de geliştirmiştir. Her hangi bir son kullanıcı bilgisayarında basit bir arama yaptığında size ulaşması ne kadar önemlidir?

İşte bu önem sizi bir takım çalışmalara itecektir. Bir firma ya da bir birey neden bir arama motorunda ilk sayfada olmak ister ki? En basit nedeni bilinirlik olabilir. Belki de bir pazarlama aracı olarak ürünü tüketiciye ulaştırmak olacaktır.

SEO Optimizasyonu giderek önemini arttırmaktadır. Günümüzde hiç bir firma web sitesi yaptırma kaygısı yaşamamaktadır. Bunun en basit nedeni ise internet sitesi yapabilmek için o kadar çok araç var ki basit düzeyde bir bilgisayar bilgisine sahip sıradan bir firma çalışanı bile bunu kendi başına yapabilir.

Hatta yeri gelmişken bunlardan bazıları Godaddy Site Builder, Wix, Joomla, WordPress, Drupal, Typo3, Dotclear ve Chamilo olabilir. Ücretli ve ücretsiz kaynaklar olarak tercihinize göre birini seçebilirsiniz. Bu arada sadece internet sitenizi oluşturabilirsiniz. Eğer onu para kazandıran bir araca dönüştürmek istiyorsanız işte burada biz devreye giriyoruz.

SEO Kavramları

 • Link İnşa Aşamaları,
 • İçerik Pazarlama Hizmetleri,
 • Arama Motoru Görünürlükleri,
 • Site Performans Değerleri,
 • Kullanıcı Deneyimi Testleri,
 • A/B Testleri,
 • Arama Motoru Araçları ve Entegrasyon İşlemleri,
 • Dijital Varlık Analizleri,
 • Çoklu Cihaz Desteği Tasarımların Kullanılması,
 • Yapısal Veri Araçlarının Kullanımı,
 • Sosyal Medya Araçlarının Kullanımları ve Entegrasyonları,
 • Kaliteli Bir İçerik ve Müşteri Hizmetleri Desteği,
 • En Önemlisi İnsan İçin Tasarlanmış Bir İnternet Sitesi.

İşte günlük hayatta yukarıdaki kavramlardan bazılarını duymuş olabilirsiniz. Hatta kullanmış ya da kullanmaya çalışmış bile olabilirsiniz. Ancak profesyonel bir el değmedikçe istediğiniz sonuca ulaşmanız çok zor. Bunun en bariz nedeni bulunduğunuz alanda tek başınıza olmamanız ve rakiplerinizin olmasıdır. Hatta destek alan rakipleriniz her zaman sizden bir adım önde olacaklardır.

Neden SEO Optimizasyonu

Bir kere marka bilinirliği önemlidir. Özellikle bir hizmet bir ürün satıyorsanız insanların sizi bilmeleri ve tanımaları gerekir. Siz son kullanıcıya ne kadar ulaşılabilir olursanız o kadar kazanırsınız. Küçük bir örnekle açıklamak gerekirse; Çiçek satan bir işletmesiniz ve Çayyolu’nda butik bir yeriniz var. Sabah kapınızı açıyorsunuz ve satış yapmak için müşteri bekliyorsunuz. Ulaşabileceğiniz müşteri sayısı az çok ölçeklendirilebilir. Sonuç can sıkıcı olacaktır.

Sewolab Çiçek Mağazası ise sizinle aynı sektörde ancak dijital araçları çok iyi kullanabilen bir çiçekçi. Siz kapıda oturmuş çayınızı yudumlarken bir yandan da komşunuzu gözlemliyorsunuz. Gözlem yapmanız oldukça güzel bir eylem ancak eyleme dönüştüremiyorsanız uzun vadede size kar sağlamayacaktır.

Bu arada Sewolab Çiçek Mağazası; internet sitesi tasarlamış, bölgesel SEO için gerekli tüm çalışmaları yaptırmış, klasik medyayı bir kenara bırakmış ve dijital medya araçlarını ön plana çıkarmıştır. Google Haritaları, Bing ve Yandex Haritaları hatta Apple Haritalarına bile kayıtları girilmiştir. Facebook, Instagram ve Twitter da günlük paylaşımlara ve etiketlere konu olan kimi zaman Youtube videolarında boy gösteren bir firmadır. Foursquare de işaretlenen müşterilerini harekete geçiren bir firmadır.

SEO Optimizasyon Sanatı

Bu iki firmayı ele aldığımızda marka bilinirliği ilk firma için çok düşüktür. Aynı oranda bir satış bir büyüme bekleyeceğimiz için grafik hep kötü olacaktır. İkinci firma ise tüm dijital çalışmalarını bir birine bağlamış ve kaliteli bir SEO Optimizasyonu ile hedef kitleye kolaylıkla kendini gösterebilmektedir.

Sizde firmanızı doğru kişilere doğru kanallardan ulaştırmak istiyorsanız destek alın. Sadece internet sitenizin olması sizi tüketici kitlenizle buluşturmayacaktır. Sadece bir kesim alakalı ya da alakasız kitleye ulaştıracaktır. Asıl amacınızın doğru kitle olmalı ve dönüşüm oranı yüksek bir yatırım şekli olmalıdır.

SEWOLAB, SEO Optimizasyonu danışmalığı kapsamında internet sitenizin programlama alt yapısından tutun, Teknik SEO, İçerik Kalitesine varana kadar, Performans ve Kullanıcı Deneyimi Testlerine varana kadar bir çok noktada ele alır ve başarılı sonuçlar ortaya koyar.

SEWOLAB, sadece size Google’da, Bing’de ve ya Yandex’te ilk sayfada ilk sırada çıkacaksınız sözü vermez. Zaten büyük arama motorlarının hepsinin ilk sayfası ve ilk sırası reklamlara ayrılmıştır 🙂 Ama biz reklamlardan sonra da ilk sırada çıkarsınız garantisi veremiyoruz. Profesyonel firmalar çalışmalarını yaparlar ve sonuçlarını alırlar. Bunun dışında gelen öneri ve teklifler markanıza, hizmetinize ve ya ürününüze zarar verecek türden bir çalışma olacaktır. Kabul etmemek mantıklı bir seçenek olacaktır.

Whatsapp Destek Hattı