Robotik Kodlama Eğitimi

Robotik Kodlama Eğitimi

Robotik kodlama eğitimi aslında robotik konularının öğrencileri problemleri çözmeye, eleştirel düşünmeye ve işbirliği içinde çalışmaya yönlendirir. Bunun yanı sıra yaratıcı bir şekilde çalışmaya dijital ve bilgi odaklı bir dünyada işlev görmeye yönlendirmeye ve hazırlamaya amaçlamaktadır. Üstelik öğrencilerin bu becerileri günlük sorunları ve problemleri farklı şekillerde çözebilmek içinde aktarabilirler. Diğer yandan hızla gelişen ve değişen toplumda anlamlı ve başarılı bir şekilde yer almaya katkı sağlar. Bu yüzden aileler robotik kodlama eğitimini sadece basit düzeyde bir STEM etkinliği olarak algılamamalıdır. Öyleyse çocuklar için robotik kodlama eğitimlerine daha fazla önem vermeliyiz.

Robotik Tasarım ve Kodlama Kursu

Ne yazık ki Covid-19 – global salgını nedeniyle robotik kodlama kursları da bir çok eğitim kurumu gibi zor durumla karşı karşıya kaldı. Elbette önce sağlık düşüncesiyle bu kursları da kapattık. Bu nedenle bazı robotik kodlama kurs sahipleri eğitimleri internet üzerinden aktarmaya çalıştı. Yani ilk defa karşılaştığımız değişik bir durumdu. Bu yüzden herkes o kadar kolay adapte olamadı. Zaten fiziksel kursların bir çoğu bu eğitimlere etkinlik seviyesinde yaklaşıyorlardı. Kısacası yakından zor yapılırken uzaktan nasıl yapılacağı endişesi oluştu. Haliyle çoğu kapandı. Sonuç olarak bilişim teknolojileri konularında alt yapısı olanlar B planlarını hayata geçirdi. Dahası online robotik kodlama eğitimi alanı oluştu. Artık Zoom, Meet ve Microsoft Teams gibi programları kullanabilen eğitimciler ve robotik kodlama kurs sahipleri bu alandan devam ettiler.

Online Robotik Kodlama Eğitimi

Evet yukarıda kısaca belirttiğimiz üzere yeni bir alan açtık kendimize. Aslında bazı şeylerin uzaktan da yapılabileceğini görmüş olduk. Elbette aynı tadı verir mi tartışılır. Ama öğrenme ve öğretme söz konusu olunca bakış açımız ortaktır. Öte yandan SEWOLAB olarak biz bu süreçte bir çok kişiye robotik kodlama eğitimi ulaştırdık. Hatta kodlama eğitimi ücretsiz olur mu tepkilerine evet olur cevabı ile projeler ürettik. Üstelik sadece çocuklar için robotik kodlama değil büyükler için de robotik kodlama eğitimleri düzenledik. Yani robotik kodlama eğitmenliği alanında talepte bulunan insanlara da buradan çözüm sunduk. Bu yüzden online robotik kodlama eğitimi ya da uzaktan robotik kodlama eğimi hangi seviyeye kadar verilebiliyorsa çocuklarımıza ulaştırmamız gerekiyor.

Robotik Kodlama Programları

Robotik kodlama programlarında ilk önce dikkat çektiğimiz bazı alanlar var. Örnek vermek gerekirse; örüntü tanıma, algoritmalar ve robotik beceriler bunlardan bazılarıdır. Yani öğrencilerin problemleri çözmelerine yardımcı olacak tasarım ve hesaplamaları düşünme sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak tanımlamaya yardımcı olur. Diğer yandan öğrenciler mekanik devreler ve sistemlerle tanışırlar. Haliyle robotların takip edecekleri mantıksal adımların oluşturulmasını ve temel elektrik devrelerin anlaşılmasını sağlayacaktır.

Online Robotik Kodlama Dersleri

  1. Scratch
  2. Minecraft
  3. CodeSpark
  4. Code.org
  5. Makeblock
  6. Makey Makey
  7. Micro:bit
  8. Arduino

Çocuklar İçin Robotik Kodlama

Bu kapsamda hala devam eden canlı kodlama eğitimlerimiz devam etmektedir. Aslında bizi bu alanda avantajlı kılan çevresel faktörler oldu. Yani bilgisayar programcısı ve bilişim teknolojileri disiplinlerine sahip olmamız bizi bir adım öne geçirdi. Zaten aktif anaokullarında da eğitim verdiğimiz için bu eğitimin pedagojik kısmına da sahibiz. Yani biz eldeki fiziksel doneleri nasıl dijitalleştirebiliriz ona odaklandık. Çünkü hep üzerine koyarak ilerliyorsunuz. Bir yandan online robotik kodlama eğitimi verirken diğer yandan da online olarak onları organize etmeniz ve fiziksel sınıf ortamı sunabilmeniz gerekiyor. Hatta bunu ücretsiz Zoom oturumları ile gerçekleştiriyorsanız ne yapıp edip bunu 40 dakika da başarmanız gerekiyor. 🙂

Sonuç olarak online robotik kodlama eğitimi popüler olduğu günden bu yana bir çok alanda eğitimler verdik. Başka bir deyişle dijital robotik kodlama kursuna dönüştük. Ne yazık ki yeni normalimiz salgınla yaşamak oldu. Biz de bu noktada üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.

Ücretli ve ücretsiz robotik kodlama derslerimizi internet sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Bu arada robotik kodlama eğitmenliği alanında talebi olan arkadaşlarımıza özel online çözümlerimiz devam ediyor. Uzaktan kodlama eğitiminin ruhu temel olarak bu şekilde işliyor. Yani molalarınız gerçek fiziksel ortamda üstelik ailenizle birlikte geçiyor. Sonra bir internet bağlantısı ve ekranla sınıfa giriyorsunuz. Sizde çocuğunuzun online robotik kodlama eğitimi almasını ve gelecekten kopmamasını istiyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Not: Robotik Kodlama Uygulamaları için sosyal medya hesaplarımızı ve Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. Bu arada yaz kampımıza katılarak kendinizi robotik kodlama uygulamalarının içerisinde bulabilirsiniz.

Yetişkinler İçin Robotik Kodlama Eğitimi

Online robotik kodlama eğitimleri kapsamında sadece çocuklara değil yetişkinlere de robotik kodlama eğitimleri veriyoruz.

Whatsapp Destek Hattı