Robotik Kodlama Nedir

Robotik Kodlama Nedir

Robotik Kodlama Nedir, aslında bir robotun veya bilgisayar programının okuyabileceği ve yürütebileceği yazılı talimatlardır. Öğrenciler bir robot aracılığıyla tamamlamak istedikleri görevi belirliyorlar. Bunun gerçekleşmesi için kodu tasarlamalı ve ardından sonucu görmek için robota göndermelidirler. Robotik,  robotun hareketleri başlangıçta amaçlandığı gibi gerçekleştirilinceye kadar görmelerini sağlar.

Aslında kodlama artık her yerdedir. Kısacası günlük olarak kaç elektronik ürün kullandığımızı düşündüğünüzde, kodlama hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu arada mikrodalga, araç, telefon, TV ve banka kartımızı her kullandığımızda kodlama becerilerimizi kullanıyoruz. Ama bunları okulda kullanmıyoruz, bu yüzden sınıflarımızda kodlamayı nasıl öğretiriz?

Robotik Kodlama Nedir ve Robotlarla Arasındaki Bağlantı

Robotik bunu yapabilmemizin bir yoludur. Çalıştığınız robotun türüne bağlı olarak görsel tasarım, makine mühendisliği, desen, dönüşümler, Kartezyen ızgaralar, yön, matematik vb. Robotiklerin temel kısmı, robotun işiniz hakkında size görsel ve gerçek bir geri bildirim vermesidir. İşinizi doğru yaparsanız, robot istediğiniz şeyi yapar. Yanlış yaparsanız, yapmaz.

Robotlar Öğrenme Becerilerini Öğretebilir

En önemli kısım, kaç tane müfredat beklentisi öğretebileceğinizdir. Rapor kartlarımızda hem konuyu hem de öğrenme becerilerini değerlendiriyoruz. Kodlama, öğrencilerin problem çözmelerini, bağımsız ve işbirliği içinde çalışmalarını ve inisiyatif, organizasyon ve sorumluluk göstermelerini gerektirir. Çoğu işverenin gerekli teknik becerileri öğretebileceklerine inandığını, ancak öğrenme becerilerinin öğretilmesinin daha zor olduğunu düşündüğünüzde, eğitim sisteminin neden öğrenme becerilerini akademik beceriler olarak eşit öneme sahip olduğunu düşündüğünü anlayabilirsiniz. Bizde okullarda öğrencilerimizle birlikte DOC, Mio, Coco ve Mind gibi robotları aktif olarak kullanıyoruz.
Öğrencilerin öğrenmede bireysel farklılıklar gösterdiklerini biliyoruz. Okulu zor bulan çocuklar için alternatif bir yol oluşturabilir. Kodlamanın basit mantığını kavramalarını sağladıktan sonra olaylara bakış açıları değişecek ve gelişecektir. Kodlama, günlerini organize etmelerine, çalışmalarını depolamalarına, duygularını düzenlemelerine yardımcı olma, konuşma, okuma ve yazma zorluklarını desteklemelerine, sosyal durumları açıklamalarına ve okulun tüm bölümlerine erişebilmelerini sağlar.

Robotik Kodlama Nedir

Evet Robotik Kodlama aslında gündelik hayatta maruz kaldığımız bir çok teknolojik uyarlamanın 3 – 6 yaş itibarıyla Anaokulu seviyesinde çocuklara aktarılmasıyla ve temellerinin atılmasıyla başlangıç gösterebilir. Küçük yaşlarda almaya başlayacakları bu eğitimlerle ilerleyen dönemlerde karşılaşacakları her durumda daha aktif çözüm yolları bulabilen bireyler olacaklardır. Aynı şekilde ilerleyen dönemlerde akademik gelişimlerini ve kariyerlerini de olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuğunuz oynarken ve eğlenirken STEM becerilerini edinmesine yardımcı olacak onlarca kodlama robotu mevcuttur. 5 Yaş ve üstü çocuklar için mükemmel tasarıma sahip eğitici ve öğretici robotlar vardır. Bu robotlar ile basit komutlarla oyuncaklarını programlamayı ve algoritma kurmayı öğreneceklerdir. Ayrıca sahip olduğunuz bu robotlar için çevrim içi ek uygulama ve derslere de ulaşabilirsiniz.

UZEM – Sewolab Uzaktan Eğitim
Evet Google da bu kavram çökmüş durumda “uzem” 🙂 Yani ülkede ne kadar üniversite ve ya dengi eğitim kurumu varsa önüne arkasına UZEM yazan aramışta aramış… Aslında sadece ülkemize dönük değil dışa dönük olaraktan düşünmek gerekirse gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Bu yüzden yakından eğitim alamıyorsak uzaktan eğitimi değerlendirmeliyiz. Bu arada ücretli ve ya ücretsiz bunların hepsi bireyseldir ve farklılıklar gösterebilir. Yani farklılık göstermeyen tek şey zamanın herkes için işliyor olması ve çocuklarımızın gelişimlerinin de bekleme moduna alınamamasıdır. Bu yüzden bizde SEWOLAB UZEM olarak okul öncesi çocuklarımıza robotik kodlama eğitimleri veriyoruz. Bununla birlikte eğitimci arkadaşlarımıza da alana yönelik eğitimler düzenliyoruz.
Whatsapp Destek Hattı