Robotik Kodlama Nedir

Robotik Kodlama Nedir

Robotik Kodlama Nedir, aslında bir robotun veya bilgisayar programının okuyabileceği ve yürütebileceği yazılı talimatlardır. Öğrenciler bir robot aracılığıyla tamamlamak istedikleri görevi belirlemeli, bunun gerçekleşmesi için kodu tasarlamalı ve ardından sonucu görmek için robota göndermelidir. Robotik, öğrencilerin görev tamamlanana ve robotun hareketleri başlangıçta amaçlandığı gibi gerçekleştirilinceye kadar, deneme yanılma yoluyla düşüncelerini gerçek bir şekilde görmelerini sağlar.

Kodlama artık her yerdedir. Günlük olarak kaç elektronik ürün kullandığımızı düşündüğünüzde, kodlamanın hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini hızlı bir şekilde fark edersiniz. Mikrodalga, araç, telefon, TV ve banka kartımızı her kullandığımızda kodlama becerilerimizi kullanıyoruz. Ama bunları okulda kullanmıyoruz, bu yüzden sınıflarımızda kodlamayı nasıl öğretiriz?

Robotik Kodlama Nedir ve Robotlarla Arasındaki Bağlantı

Robotik bunu yapabilmemizin bir yoludur. Çalıştığınız robotun türüne bağlı olarak görsel tasarım, makine mühendisliği, desen, dönüşümler, kartezyen ızgaralar, yön, matematik vb. Robotiklerin temel kısmı, robotun işiniz hakkında size görsel ve gerçek bir geri bildirim vermesidir. İşinizi doğru yaparsanız, robot istediğiniz şeyi yapar. Yanlış yaparsanız, yapmaz.

Robotlar Öğrenme Becerilerini Öğretebilir

En önemli kısım, kaç tane müfredat beklentisi öğretebileceğinizdir. Rapor kartlarımızda hem konuyu hem de öğrenme becerilerini değerlendiriyoruz. Kodlama, öğrencilerin problem çözmelerini, bağımsız ve işbirliği içinde çalışmalarını ve inisiyatif, organizasyon ve sorumluluk göstermelerini gerektirir. Çoğu işverenin gerekli teknik becerileri öğretebileceklerine inandığını, ancak öğrenme becerilerinin öğretilmesinin daha zor olduğunu düşündüğünüzde, eğitim sisteminin neden öğrenme becerilerini akademik beceriler olarak eşit öneme sahip olduğunu düşündüğünü anlayabilirsiniz. Bizde okullarda öğrencilerimizle birlikte DOC, Mio, Coco ve Mind gibi robotları aktif olarak kullanıyoruz.
Öğrencilerin öğrenmede bireysel farklılıklar gösterdiklerini biliyoruz. Okulu zor bulan çocuklar için alternatif bir yol oluşturabilir. Kodlamanın basit mantığını kavramalarını sağladıktan sonra olaylara bakış açıları değişecek ve gelişecektir. Kodlama, günlerini organize etmelerine, çalışmalarını depolamalarına, duygularını düzenlemelerine yardımcı olma, konuşma, okuma ve yazma zorluklarını desteklemelerine, sosyal durumları açıklamalarına ve okulun tüm bölümlerine erişebilmelerini sağlar.

Robotik Kodlama Nedir

Evet Robotik Kodlama aslında gündelik hayatta maruz kaldığımız bir çok teknolojik uyarlamanın 3 – 6 yaş itibarıyla Anaokulu seviyesinde çocuklara aktarılmasıyla ve temellerinin atılmasıyla başlangıç gösterebilir. Küçük yaşlarda almaya başlayacakları bu eğitimlerle ilerleyen dönemlerde karşılaşacakları her durumda daha aktif çözüm yolları bulabilen bireyler olacaklardır. Aynı şekilde ilerleyen dönemlerde akademik gelişimlerini ve kariyerlerini de olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuğunuz oynarken ve eğlenirken STEM becerilerini edinmesine yardımcı olacak onlarca kodlama robotu mevcuttur. 5 Yaş ve üstü çocuklar için mükemmel tasarıma sahip eğitici ve öğretici robotlar vardır. Bu robotlar ile basit komutlarla oyuncaklarını programlamayı ve algoritma kurmayı öğreneceklerdir. Ayrıca sahip olduğunuz bu robotlar için çevrim içi ek uygulama ve derslere de ulaşabilirsiniz.