Bağlıca Robotik Kodlama

Bağlıca Robotik Kodlama

Bağlıca Robotik Kodlama Çalışmaları

Bağlıca Bölgesi, Etimesgut ilçesinin yeni ve yükselen yaşam merkezleri arasında yer almaktadır. Özellikle eğitim olanakları açısından da bu yükselişini sürdürmektedir. İşte tam da bu noktada bölgenin teknolojik ihtiyaçlarına çözüm sunmayı hedefliyoruz. Bu arada Bağlıca Robotik Kodlama sadece okul öncesi robotik kodlama eğitimi olarak düşünmeyin. Çünkü ilkokul çocuklarımıza da robotik kodlama eğitimleri vermeyi düşünüyoruz. Ayrıca bu konuda bölgenin önde gelen okullarından Doğuş Koleji de bizlere çözüm ortaklığı sunacak. Bu nedenle çok güzel atölye çalışmalarına birlikte imza atmayı düşünüyoruz.

Kodlama ve robotik günümüz çocuklarının olmazsa olmaz donanımları arasında yer almaktadır. Bu yüzden robotik eğitimine gereken önemi vermeliyiz. Ayrıca içinde bulunduğumuz nesil dijital yerlileri temsil etmektedir. Yani bilgisayarın, akıllı telefonun, oyun konsollarının içerisinde büyüyen bilgiyle büyüyen bir nesildir. İşte çocukları küçük yaşlarda bu koşullara hazırlamalıyız. Bu sayede tüketen kullanıcıdan ziyade üreten bir teknolojisi kullanıcı olabilecektir. Kısacası alacağı eğitimlerle ve edineceği algoritmik yeteneklerle olaylara bakış açısı değişecektir. Aynı şekilde karşılaşacağı problemlerle birden fazla çözüm yolu ile mücadele etmesini öğrenecektir.

Robotik Kodlama Nedir?

Aslında bir robotun veya bilgisayar programının okuyabileceği ve yürütebileceği yazılı talimatlardır. Yani öğrenciler bir robot aracılığıyla tamamlamak istedikleri görevi belirliyorlar ve bunun gerçekleşmesi için gerekli kod bloğunu tasarlıyorlar. Daha sonra sonucu görmek için bu kodu robota aktarıyorlar. Diğer yandan robotik, robotun hareketleri başlangıçta amaçlandığı gibi gerçekleştirilinceye kadar görmelerini sağlar. Aşama aşama çalıştırdıkları kodu görebilir ve gerekli düzeltmeleri de uygulayabilirler.

Bu arada kodlama artık her yerdedir. Kısacası günlük olarak kaç elektronik ürün kullandığımızı düşündüğünüzde, kodlama hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini hızlı bir şekilde fark edebilirsiniz. Aslında mikrodalga fırın, özel araçlar, akıllı telefonlar, TV ve banka kartımızı her kullandığımızda kodlama becerilerimizi kullanıyoruz. İşte bu becerileri disipline etmeyi ve üretken bir şekilde kullanabilmeyi öğreneceğiz.

Bağlıca’da Kodlama Eğitimi

Günümüzde kodlama eğitimi veren anaokulları, ilkokullar ve liseler giderek artmaktadır. Bu arada Etimesgut ve Bağlıca’da robotik kodlama kursu ve robotik kodlama programları her geçen gün çoğalmaktadır. Ayrıca online kodlama eğitimine de iyice doyduğumuzu düşünüyorum. Yani şu son bir iki yıldır robotik ve kodlama eğitimi ekrana sabitlenmiş durumdadır. Peki Arduino kursları ne olacak? Suya sabuna dokunmak gibi bir şey bu 🙂 Pinlere dokunmadan kablolara dokunmadan ekran karşısında gerçekten çok zor oluyor. Artık çocuklar için yüz yüze kodlama eğitimine hazırız. Eğer aşılama ve diğer önlemler işe yararsa belki bu yıl aradaki cam ekranları kaldırabiliriz. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi bu yıl Bağlıca robotik kodlama kurslarına Doğuş Koleji ev sahipliği yapacak.

Kodlama eğitimine katılabilecek yaş gruplarımız daha çok anaokulu ve ilk öğretim seviyesinde olacaktır. Asıl amacımız küçük yaş grubu öğrencilerimiz olacaklardır. Ne yazık ki robotik kodlama eğitmen eğitimi gibi çalışmaları bir süre daha uygulamayı düşünmüyoruz. Ama online eğitim almak isteyen Bilgisayar Öğretmenleri, Teknoloji Tasarım Öğretmenleri, Bilgisayar Mühendisleri ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen teknoloji meraklılarına özel eğitimlerimiz olacaktır.

Hafta Sonu Bağlıca’da Robotik Kodlama Kursu

Online robotik kodlama eğitimi bitsin artık diyen çocuklar burada mıyız? Aslında 5 yaş robotik kodlama dersini bile online olarak gerçekleştirdik. Üstelik ücretsiz robotik kodlama kurslarımız bile oldu. İşte sırada canlı kodlama derslerimiz var. Bu arada robotik kodlama kursu fiyatları da daha fazla çocuğa ulaşabilmek adına makul olacaktır.  Peki kursta neler olacak? Pinoo‘dan tutun, Arduino’ya, Doc robottan tutun, Code Spark’a varana kadar… Bilgisayarlı ve de bilgisayarsız kodlama hepsi bu kursta. Tabi ki internetin temel kuralı ilk gelen alır 🙂 Yani ilk kayıtlar her zaman avantajlıdır. Bu yüzden kayıt formunu doldurmayı unutmayın.

Doğuş Koleji
Doğuş Koleji
Yüz Yüze Robotik Kodlama Atölye Çalışmaları

Robotik kodlama eğitimlerinde atölye çalışmaları neden önemlidir? Aslında bu zor zamanlar da online olarak verdiğimiz eğitimlerinde bazı alanları kısıtlı tuttuk. Bazen de ebeveynlerimiz bizim elimiz ayağımız oldular. Ama motor becerileri, ince kas becerileri ya da o algoritmaya dokunamamaları bir yerde eksik kaldı. İşte yüz yüze robotik kodlama eğitimlerinde odak noktamız bu yönlerini de geliştirmek. Kısacası yaparak yaşayarak öğrenmelerini sağlamak. Ne yazık ki Makey Makey etkinlikleri ya da Arduino çalışmaları online eğitimle tam olarak bu işin ruhunu yansıtamamaktadır. Bu yüzden ana okulu kodlama eğitimi, ilkokul kodlama eğitimi yüz yüzeyken daha kalıcı öğrenmelere fırsat vermektedir.

Yüz Yüze Robotik Kodlama Okul Öncesi Faaliyetleri

 • Makey Makey ile STEM Etkinlikleri
 • Bilgisayarsız Kodlama
 • Uygulama Robot Çalışmaları
 • STEAM Çalışmaları
 • 3D Kalem ile Tasarım Çalışmaları
 • Çıt Çıt Devreler ile basit devre çalışmaları
 • Bilgisayarlı Kodlama Çalışmaları (CodeSpark)

Yüz Yüze Robotik Kodlama İlkokul Faaliyetleri

 • Pinoo ile Robotik Kodlama
 • Arduino ile Robotik Tasarım ve Kodlama
 • Bilgisayarlı Kodlama
 • Codemino Game
 • MineCraft Education Edition
 • Scratch
 • Mblock
 • Makey Makey
 • Micro:Bit ile Robotik Tasarım
 • Tinkercad 3D Çalışmaları
 • STEM Çalışmaları
 • Çıt Çıt Devreler Gelişmiş Programlama

Ön Kayıt Formu  Whatsapp Destek Hattı