Online Robotik Kodlama

Online Robotik Kodlama

Online Robotik Kodlama, günümüzün teknolojik çağında oldukça önemli bir alan haline gelmiştir. Robotik Kodlama, hem endüstriyel alanda hem de bireysel kullanımlar için hayatımızın birçok alanında kullanılmaktadır. Robotik alanına ilgi duyan öğrencilerin, kendilerini bu alanda geliştirmeleri için online robotik kodlama eğitimi oldukça önemlidir.

Online robotik kodlama eğitimi, her yaş grubundan öğrencilere robotik programlama ve tasarım alanında uzmanlaşma fırsatı sunar. Bu eğitimler, öğrencilere robotik teknolojilerin temellerini öğretir ve onları kendi robotik projelerini oluşturmaya teşvik eder. Online robotik kodlama eğitimi, öğrencilere programlama dilleri, sensörler, motorlar, mikro denetleyiciler ve diğer bileşenler hakkında bilgi verir. Ayrıca, öğrencilerin robotik projelerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak temel robotik kavramları öğrenmelerine olanak tanır. Üstelik tüm bunları bire bir özel dersler ile gerçekleştirirler.

Online robotik kodlama eğitimi, öğrencilerin özgüvenlerini arttırır ve yaratıcılıklarını geliştirir. Bu eğitimler, öğrencilerin problem çözme becerilerini de geliştirir. Öğrenciler, bir robotik proje geliştirirken, sorunları tanımlama, analiz etme ve çözme yeteneklerini kazanırlar. Ayrıca, robotik projelerini gerçekleştirirken, işbirliği, iletişim ve liderlik gibi beceriler de kazanırlar. Bu beceriler, öğrencilerin iş hayatında ve günlük hayatta başarılı olmalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca kalabalık sınıf ortamlarında öğrenme güçlüğü çeken, kaygı seviyesi yüksek olan ve soru sorma çekinceleri olan çocuklar için mükemmel bir öğrenme ortamı sunuyor.

Sonuç olarak, online robotik kodlama eğitimi, öğrencilerin robotik teknolojilerde uzmanlaşmalarına ve kendilerini bu alanda geliştirmelerine olanak tanır. Bu eğitimler, öğrencilere programlama, sensörler, motorlar, mikro denetleyiciler ve diğer bileşenler hakkında bilgi verir ve temel robotik kavramları öğretir. Bu eğitimler, öğrencilerin özgüvenlerini arttırır, yaratıcılıklarını geliştirir ve problem çözme, işbirliği, iletişim ve liderlik gibi beceriler kazandırır. İlk okul birinci sınıf seviyesinde blok tabanlı kodlama ile başlayan eğitimlerimiz Python, metin tabanlı kodlama ve Arduino, Pinoo, Catduino gibi platformlara ulaşıyor.

Robotik Kodlamanın Avantajları

Online Robotik Kodlama eğitimlerinin hem aileler için hem de çocuklar için bir çok avantajları vardır. Bu avantajlardan başlıcaları;

  • Kendi konforlu öğrenme alanları,
  • Bire bir öğrenme ile tam öğrenme fırsatı,
  • Kalabalık sınıf ortamından uzak,
  • Trafik, geç kalma, dersi kaçırma gibi endişelerden uzak,
  • Eğitim ücretlerinin neredeyse yarı yarıya daha uygun olması,
  • Mekandan bağımsız olması, tatilde bile olsanız belirlenen zaman aralığında dersinize devam edebilirsiniz,

Online Robotik Kodlama Eğitiminde dezavantajlarda yok değildir. İşte uzaktan eğitim sırasında yaşayabileceğiniz dezavantajlardan bazıları;

  • İnternet bağlantınızın kopması,
  • Elektrik kesintisi,
  • Bilgisayarınızda ve ya tabletinizde oluşabilecek mekanik ve ya yazılımsal bir aksaklık,

Not: Bu dezavantajlar yüz yüze eğitimlerde de sıklıkla yaşanabilecek istem dışı durumlardır. Bu yüzden online kodlama eğitimlerine olan pozitif bakış açınızı olumsuz olarak etkilemesin. Sadece online grup eğitimleriyse seçici olabilirsiniz. Çünkü kalabalık gruplarda çocuğunuzun ilerlemesi ya da öğrenmesi yavaş olabilir ve ya derslere karşı ilgisiz kalabilir.

Robotik Kodlama ile Geleceğe Hazırlanın

Online robotik kodlama, gelecekte oldukça önemli bir rol oynayacak olan teknolojik bir alandır. Günümüzde, robotik sistemler, endüstriyel üretim, sağlık, tarım, ulaşım, hizmet sektörleri ve hatta evlerimizde bile kullanılmaktadır. Bu nedenle, kodlama eğitimi, geleceğin iş dünyasında ve bireysel yaşamda önemli bir rol oynayacak olan robotik teknolojileri yönetmek ve geliştirmek için gerekli olan becerileri öğretir. Ayrıca, robotik teknolojiler, insanların işlerini kolaylaştırırken aynı zamanda da verimliliği arttırır ve maliyetleri düşürür. Bu nedenle, online robotik kodlama eğitimi, öğrencilere, gelecekteki iş dünyasında başarılı olmalarına ve teknolojik ilerlemelerin bir parçası olmalarına yardımcı olacaktır. Alacağı eğitimlerle analitik düşünce yeteneklerini geliştirerek hayatın her aşamasında daha sistematik hareket etmeyi öğrenecek ve uygulayacaktır. Bu sayede tam anlamıyla geleceğe hazır olarak ulaşmış olacaktır.

Çocuklar İçin Robotik Kodlama

Bugünün çocukları teknolojiyle iç içe büyüdükleri ve çok fazla maruz kaldıkları için uzak kalma gibi bir durum söz konusu değildir. Hatta durum bazen daha da içinden çıkılamaz bir hal almaktadır ve anne babalar da çocukları bu yöne doğru itmektedirler. Telefon ve ya tablet ile oyun oynanasını sağlayarak geçici kontroller sağlamak gibi… Bu tip durumlarda çocukların ilgilerini oynamaktan ziyade onları kendisinin de tasarlayabileceği fikrini sunmak ve doğru yönlendirmeye çalışmak yerinde bir eylem olacaktır. Böylelikle hem teknolojiye olan ilgisi artacaktır hem de tüketmekten ziyade artık üretme safhasına geçecektir. Belirli bir yol kat ettikten sonra artık kendi yaptığı oyunları size anlatmaya ve size oynatmaya hatta arkadaşları ile paylaşmaya başlayacaktır. Çocuklar teknolojik araçlarla aralarındaki bağı ne kadar erken kontrol altına alırlarsa o kadar faydalı olacaktır. Bunun aksini düşünmek hem sizler açısından hem de bizler açısından üzüntü verici olacaktır. Geçmişte çok yoğun olmakla birlikte hala az da olsa sıkıntısını çekmekte olduğumuz tüketici toplumundan sıyrılamamış olacaktır. Birlikte bunu tersine çevirip hem eğlenebilir hem de öğrenebiliriz.

Online Kodlama Program Seçenekleri

Çocuğunuzun yaşına ve mevcut ön öğrenme durumlarına göre programlar sunuyoruz. Bunun için öncelikle çocuğunuzla bir tanışma dersi gerçekleştiriyoruz. Bu derste bir çok programdan kısaca bahsediyoruz. Aslında bunlardan özet geçerken onun da odak noktasını bulmaya çalışıyoruz. Bazı çocuklar programlarda yer alan karakterleri bile çok sevdikleri için oradan başlangıç yapabiliyoruz. Yine benzer şekilde okul ortamında arkadaşlarından duyduğu ve ya oynadığı oyunlarla benzerlik gösterenler iyi bir başlangıç olabiliyor. Sewolab ile karşılaşana kadar sıkı bir Minecraft oyuncusu olan çocuğunuz artık Minecraft Eğitim sürümüyle bambaşka bir dünyaya giriş yapabiliyor. Ya da yapay zeka kodu yazmaya başladığında, karar destek mekanizmalarının nasıl çalıştığını kavradığında ChatGPT hakkında “ben olsaydım” şeklinde cümleler kurabiliyor.

Online Robotik Kodlama ile Sürdürülebilir Eğitim Modeli

Sewolab Kodlama Atölyesinde blok kodlama ile başlayan serüveniniz metin tabanlı kod yazmaya dönüşene kadar devam eder. Bundan sonrası tamamen sizin hayal gücünüz ve sizin projeleriniz. Kodlama eğitimi alan çocukların diğer disiplinlerde de başarıları doğru orantıda artmaktadır. Günümüzde her şeyin bir algoritması vardır ve siz bunu çözdüğünüzde artık kontrol sizde olmuş oluyor. Bizde bu eğitimlerle çocukları farklı algoritmaları çözebilen kendi algoritmalarını geliştiren bireyler olmalarına destek olmaya çalışıyoruz. Bu sayede her hangi bir problemle karşılaştıklarında sadece bir çözüm yoluna sabitlenmez ve birden fazla çözüm yolu bulabilirler, en uygunu seçmeye çalışırlar. Sahip oldukları bu öğrenmeler onları içinden çıkılmaz gibi görünen durumlarda daha rahat hissettirir. Sizde çocuğunuzun teknolojik eğilimlerini şekillendirmek ve daha faydalı bir hale dönüştürmek isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı